Please enter the item keyword
STE1206C1W0R200FA
| Status | Active |
| Stock | 160 In stock |
| Lead time |
2026-07-16 expected arrival 10000 |
| MPQ | 5000 |
| MOQ | 5000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 5 | $0.227174 |
| 20 | $0.196200 |
| 100 | $0.175542 |
| 300 | $0.154897 |
| 1000 | $0.134238 |
| 5000 | $0.113580 |
| Manufacturer Number | STE1206C1W0R200FA |
| Product number | R15-1206-R200F1TC21JSTA0 |
| 制造商 | WALTER |
| Series | WALTER-STE-M-Auto |
| 类别 | Automotive Resistor |
| 尺寸 | 1206 |
| 阻值 | 0.2Ω(200mR) |
| 阻值精度 | ±1% |
| 温度系数(ppm) | ±50PPM |
| 功率 | 1W |
| Status | Active |
| Description | Automotive Resistor ,1206 ,0.2R(200mR) ,±1% ,1W ,NiCu ,±50PPM |
| Stock | 160 |
| MPQ | 5000 |
| MOQ | 5000 |
| Product Type | Metal Foil Current Sensing Resistor |
| Resistance Value | R002-R700 |
| Resistance Tolerance | ±0.5%(D) / ±1%(F) |
| Size | 0603/0805/1206/2010 /2512/3921/4527 |
| Power Rating | 1/2W~4W |
| Product Type | Metal Foil Current Sensing Resistor |
| Resistance Value | R002-R700 |
| Resistance Tolerance | ±0.5%(D) / ±1%(F) |
| Material | MnCu alloy |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Adhesion layer | Epoxy |
| Resistive element | Cu alloy |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy |
| Marking coating | Flame-retardant epoxy |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| Storage Conditions | 10℃~40℃ |
| Preheating | 145 ± 15℃, max. 120 sec |
| Soldering | min. 220℃, max. 60 sec. |
| Maximum temperature | 260±5℃, max. 10sec. |
| Rework Temperature (hot air equipment) | 350℃,3~5seconds |
| Termination Style | SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Size | 0603/0805/1206/2010 /2512/3921/4527 |
| Power Rating | 1/2W~4W |
Related Series