Please enter the item keyword
1206F8A63V
| Status | Active |
| Stock | 4735 In stock |
| Lead time | Estimated delivery date when out of stock 2026-05-20 |
| MPQ | 5000 |
| MOQ | 5000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 5 | $0.047977 |
| 20 | $0.038382 |
| 200 | $0.035640 |
| 500 | $0.032213 |
| 2000 | $0.030157 |
| 5000 | $0.027415 |
| Manufacturer Number | 1206F8A63V |
| Product number | F01-1206-8A002JFCW1FA |
| 制造商 | WALTER |
| Series | WALTER-1206F |
| 保险丝类别 | Surface Mount Fuses |
| 尺寸 | 1206 |
| 电流值 | 8A |
| 熔断类别 | Fast Acting Type |
| 电压 | DC63V |
| 安装方式 | Chip SMD |
| Status | Active |
| Description | Surface Mount Fuses ,1206 ,8.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F |
| Stock | 4735 |
| MPQ | 5000 |
| MOQ | 5000 |
| Rated Current | 0.375A-10A |
| Rated Voltage | (0.375A-0.75A):125V (1A-10A):63V |
| Melting characteristic | Fast Acting |
| Breaking Capacity | V =63V DC ; I=50A |
| Safety Approval | UL:E56092 |
| Rated Current | 0.375A-10A |
| Rated Voltage | (0.375A-0.75A):125V (1A-10A):63V |
| Melting characteristic | Fast Acting |
| Size | 1206(3.2mm*1.6mm) |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Adhesion layer | Epoxy |
| Fuse element | Cu Alloy / Sn |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy |
| Marking coating | Flame-retardant epoxy |
| Safety Approval | UL:E56092 |
| Operating Temperature | -55℃~150℃ |
| Storage Conditions | 10℃~40℃ |
| Solder pad size and welding conditions | |
| Preheating | 145 ± 15℃, max. 120 sec |
| Soldering | min. 220℃, max. 60 sec. |
| Maximum temperature | 260±5℃, max. 10sec. |
| Rework Temperature (hot air equipment) | 350℃,3~5seconds |
| Breaking Capacity | V =63V DC ; I=50A |
| Safety Approval | UL:E56092 |
Related Series