Please enter the item keyword
2E1200AP
| Status | Active |
| Stock | 50 In stock |
| Lead time | Estimated delivery date when out of stock 2026-06-28 |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1 | $0.132203 |
| 10 | $0.081028 |
| 50 | $0.059705 |
| 200 | $0.042646 |
| 1000 | $0.030918 |
| Manufacturer Number | 2E1200AP |
| Product number | F03-3272-2A00Y7TA2EHA |
| 制造商 | LANSON |
| Series | LANSON-2E |
| 保险丝类别 | Subminiature Fuses |
| 尺寸 | 3.2*7.2mm |
| 电流值 | 2A |
| 熔断类别 | Time-Lag Type |
| 电压 | AC250V |
| 安装方式 | Axial strip Lead |
| Status | Active |
| Description | Subminiature Fuses ,3.2*7.2 ,2A ,250VAC ,Time-Lag ,Axial strip Lead ,LANSON-2E ,- |
| Stock | 50 |
| MPQ | 1000 |
| MOQ | 1000 |
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | LANSON-2E |
| Product Type | Subminiature Fuses |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | LANSON-2E |
| Product Type | Subminiature Fuses |
| Electrical Characteristics | |
| Product Series | Micro Fuse |
| Series | 2E |
| Breaking Series | Time-Lag Type |
| Rated Voltage | 250V/125V AC |
| Interrupting Rating | |
| Interrupting Rating | 50 Amperes at 125V AC |
| Interrupting Rating | 50 Amperes at 250V AC |
| Safety Approval | |
| UL | E221465 (100mA~6.3A) 125V/250V AC |
| CUL | E221465 (100mA~6.3A) 125V/250V AC |
| VDE | 40040704 (200mA~4A) 250V AC |
| VDE | 2020970207000108 (200mA~4A) 250V AC |
| PSE | PSE19021565 (1A~5A) 250V AC |
| TUV | 50253454 (200mA~6.3A) 250V AC |
| KC | SU05026-17001 (200mA~800mA) |
| KC | SU05026-17002 (1A~2.5A) |
| KC | SU05026-17003 (3.15A~4A) |
| Testing Standard | UL248-1 UL248-14 |
| Solering Method | |
| Wave soldering | 260℃,10s max |
| Manual soldering | 350℃, 5 sec. Max |
| Structure | |
| Body | Ceramic tube |
| Coat | Epoxy Resin |
| Fuse element | Alloy |
| End cap | Nickel plated brass |
| Lead wire | Tinned copper wire |
| Environmental Characteristics | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ |
| Storage Conditions | Relative humidity≤75%, store 3 years |
| Packing Quantity(PCS) | Automaton taped 1000 fuses per plastic bag |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
Related Series