Please enter the item keyword
1032SF40A250V
| Status | Active |
| Stock | 2050 In stock |
| Lead time | Estimated delivery date when out of stock 2026-05-20 |
| MPQ | 2000 |
| MOQ | 2000 |
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 10 | $1.370769 |
| 200 | $1.142308 |
| 500 | $0.913846 |
| 1000 | $0.685385 |
| Manufacturer Number | 1032SF40A250V |
| Product number | F01-1032-40A0Y7FCWSFA |
| 制造商 | WALTER |
| Series | WALTER-1032SF |
| 保险丝类别 | Surface Mount Fuses |
| 尺寸 | 1032 |
| 电流值 | 40A |
| 熔断类别 | Fast Acting Type |
| 电压 | AC250V |
| 安装方式 | Chip SMD |
| Status | Active |
| Description | Surface Mount Fuses ,1032 ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,- |
| Stock | 2050 |
| MPQ | 2000 |
| MOQ | 2000 |
| Rated Current | 20A~60A |
| Rated Voltage | 20A~30A: 250Vac 100V dc 40A~60A: 250Vac 72V dc |
| Size | 10.25mm*3.2mm |
| Safety Approval | UL:E56092 |
| Melting characteristic | Fast Acting Fuse |
| Rated Current | 20A~60A |
| Rated Voltage | 20A~30A: 250Vac 100V dc 40A~60A: 250Vac 72V dc |
| Size | 10.25mm*3.2mm |
| Body | Ceramic tube |
| Cap | Brass with gold plated |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| Safety Approval | UL:E56092 |
| Melting characteristic | Fast Acting Fuse |
Related Series