Please enter the item keyword
- Surface Mount Fuses ,1206 ,12A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206SF ,- - 1206SF12A32V
- Surface Mount Fuses ,1206 ,15A ,32V ,- ,Chip ,WALTER-1206SF ,- - 1206SF15A32V
- Surface Mount Fuses ,1206 ,20A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206SF ,- - 1206SF20A48V
- Surface Mount Fuses ,1206 ,30A ,48V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206SF ,- - 1206SF30A48V
1206 High Current Type Surface Mount Fuses
| Rated Current: | 12A 15A 20A 25A 30A |
| Rated Voltage: | (12A-15A):32V (20A-30A):48V |
| Melting characteristic: | High Current |
| Breaking Capacity: | (12A-15A):150A@32V DC (20A-30A):300A@32V DC 200A@48V DC |
| Safety Approval: | UL NO. : E56092 |
{{cartItemsCount}}
| Rated Current | 12A 15A 20A 25A 30A |
| Rated Voltage | (12A-15A):32V (20A-30A):48V |
| Melting characteristic | High Current |
| Size | 1206(3.2mm*1.6mm) |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Fuse element | Cu Alloy / Sn |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Operating Temperature | -55℃~150℃ |
| Storage Conditions | 10℃~40℃ |
| Breaking Capacity | (12A-15A):150A@32V DC (20A-30A):300A@32V DC 200A@48V DC |
| Safety Approval | UL NO. : E56092 |